NIEPUBLICZNE PLACÓWKI OŚWIATOWE w PŁAWNEJ

Pławna 22 33-190 Ciężkowice spplawna@wp.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Wycieczki do Zakopanego

Email Drukuj PDF

W   TAK   PIĘKNYCH   OKOLICZNOŚCIACH   PRZYRODY…

zak
Jeszcze wakacje na dobre się nie rozpoczęły a nasi uczniowie mieli już ich przedsmak! W tym roku szkolnym wiosenny sezon wycieczkowy otworzyła dwudniowa wyprawa gimnazjalistów w Tatry i do Zakopanego, która odbyła się w terminie 12-13 maja. Oczywiście nie obyło się bez uprzedniego przygotowania - w tym celu przeprowadzono w szkole konkurs wiedzy o Tatrach - pod czujnym okiem P. Lidii Wantuch. >> galeria

Po sporej dawce przydatnych wiadomości młodzież z wielkim zapałem i radością wyruszyła do zimowej stolicy Polski, by podziwiać piękno naszych gór. Pierwszą atrakcją, która czekała na turystów, był wyjazd kolejką na Gubałówkę, skąd można było podziwiać panoramę całych polskich Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. Pogoda dopisała, więc i widoki były niesamowite! Tutaj każdy mógł odwiedzić również liczne sklepy z pamiątkami i zakupić niezbędne drobiazgi. Kolejnym punktem wyprawy był spacer na Butorowy Wierch i zejście do centrum. W planie wycieczki znalazł się również najstarszy drewniany kościół w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej oraz Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają ludzie tworzący niegdyś rzeczywistość miasta i jego legendę, m.in. Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Kornel Makuszyński. W pierwszym dniu wyprawy gimnazjaliści udali się również na Krupówki i zwiedzili pobliskie Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego. Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem zwiedzania było Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. O ile w pierwszy dzień pogoda wyjątkowo rozpieszczała, o tyle  drugi dzień powitał wszystkich majowym deszczem- co nie miało jednak wpływu na turystyczne nastroje. Końcowym etapem wycieczki był spacer Doliną Białego, skąd można było dostrzec Giewont. Niezwykłym przeżyciem, które dostarczyło wszystkim niesamowitych wrażeń, było zdobycie Sarniej Skały. Mimo, iż mgła nieco przesłaniała widoki, nic nie było w stanie zepsuć cudownej atmosfery obcowania z przyrodą. Zwieńczeniem wycieczki było przejście pod Wielką Krokiew, której widok wprawił w zachwyt niejednego gimnazjalistę. W drodze powrotnej młodzież miała również okazję zatrzymać się nad Zalewem Czorsztyńskim i zobaczyć zaporę wodną w Niedzicy.

Podążając śladem starszych koleżanek i kolegów dnia 24 maja swoją wycieczkę do Zakopanego odbyły również klasy I-VI szkoły podstawowej. Podobnie jak poprzednicy, dzieci m.in. dotarły na Gubałówkę, zobaczyły Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, wstąpiły do Muzeum Tatrzańskiego, zakupiły pamiątki na Krupówkach czy zwiedziły Sanktuarium na Krzeptówkach. Obie wycieczki nie tylko dostarczyły wszystkim wiele radości i niezapomnianych wrażeń, ale były również sporą dawką wiedzy. 

Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2013 11:17