NIEPUBLICZNE PLACÓWKI OŚWIATOWE w PŁAWNEJ

Pławna 22 33-190 Ciężkowice spplawna@wp.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Witaj majowa jutrzenko

Email Drukuj PDF

„(…) a wtem Trzeci Maj zabłysnął
i nasza Polska powstała (…)”

   3_maj Dnia 7 maja w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana, aby upamiętnić 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.


Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez wszystkich obecnych uczniów i nauczycieli Mazurka Dąbrowskiego. Po nim rozpoczęła się część artystyczna, nad organizacją której czuwała Pani Małgorzata Śmiertka. Wzięli w niej udział uczniowie kl. 6 szkoły podstawowej oraz młodzież klas 2 i 3 gimnazjum.
Przed widzami pojawił się gość – Duch Historii, który zabrał wszystkich w podróż do dawnych czasów – do roku 1791. Przybył, aby przypomnieć młodemu pokoleniu istotne sprawy związane z losem Narodu Polskiego oraz uświadomić, czym niegdyś był maj w historii naszego kraju.
Na wyobraźnię młodych odbiorców działały piękne stroje, rekwizyty oraz portrety twórców Konstytucji 3 Maja. Wygłoszone przez uczestników wiersze i pieśni patriotyczne wprowadziły widzów w podniosły nastrój.
Akademię uświetniła przepiękna, pełna symboli dekoracja, którą przygotowała Pani Katarzyna Potępa.
Za wykonanie utworów muzycznych odpowiedzialny był uczeń 3 kl. Gimnazjum, który wspaniale zagrał „Preludium Deszczowe” Chopina oraz pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”.
Akademia była pełna czci, powagi, patriotycznych wzruszeń i na pewno zostanie zapamiętana przez wszystkich, którzy mieli szczęście ją oglądać. Duch Historii zasiał w sercach młodych widzów pewnik nieśmiertelności narodu  – pamięć o przeszłości.


Poprawiony: sobota, 02 czerwca 2012 09:13