NIEPUBLICZNE PLACÓWKI OŚWIATOWE w PŁAWNEJ

Pławna 22 33-190 Ciężkowice spplawna@wp.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start W SZKOLE WYCIECZKI „Powitanie jesieni – wycieczka na wieżę widokową w Bruśniku”

„Powitanie jesieni – wycieczka na wieżę widokową w Bruśniku”

Email Drukuj PDF

Jesień to znakomita pora roku, aby zwiedzić najbliższe, malownicze miejsca naszej okolicy. Jesienią szczególnie urokliwe są nasze lasy. Buki, jawory i olchy mienią się niezliczoną liczbą kolorów.lisc

Dnia 1 października uczniowie klas młodszych I-III  wraz z opiekunkami wyruszyli w pieszą wycieczkę dydaktyczno – wychowawczą na wieżę widokową w Bruśniku. Wycieczka zorganizowana była z myślą, iż uczniowie zdobywają lepszą wiedzę dzięki bezpośredniej  styczności ze środowiskiem przyrodniczym i kulturowym.

W zamyśle był to rodzaj lekcji rozszerzającej wiedzę uczniów i utrwalającej materiał nauczania a także program wychowawczy. Głównym celem było poznanie ciekawych miejsc w swojej „Małej Ojczyźnie” wśród których znalazła się wieża widokowa  w Bruśniku i wykorzystanie jej do zajęć z edukacji regionalnej. Edukacja regionalna jest powiązana z całym  procesem dydaktycznym i wychowawczym. Tego dnia pogoda nam dopisała. Ranek choć dosyć chłodny,  był bardzo słoneczny.  Przed podaniem hasła: „Ruszamy” pani  przypomniała zasady regulaminu poruszania się w terenie. Wszyscy z wielkim zapałem wyruszyli w drogę. Wspaniała jesienna pogoda i świeże powietrze dostarczyło uczestnikom wiele wrażeń oraz przybliżyły wiedzę o najbliższej okolicy.  Wędrując krętymi asfaltowymi dróżkami dzieci szukały pierwszych oznak jesieni: zbierały liście, kasztany i żołędzie. Obserwowały jak zmienia się szata roślinna, jakie prace wykonuje się o tej porze roku w polu. Dzieci pamiętały również o kulturalnym zachowaniu się, pięknie kłaniały się napotkanym przechodniom i stosowały się do zasad bezpieczeństwa. Wycieczka wyzwoliła w uczniach pozytywne emocje , ponieważ kojarzy im się z czymś co nowe i nieznane. Wszyscy w skupieniu wysłuchali regulaminu korzystania z wieży widokowej, a następnie małymi grupkami wchodziliśmy na najwyższy taras widokowy umieszczony 18 metrów nad ziemią.  Ze szczytu rozciągają się piękne widoki  m.in. na Jamną, Bukowiec, Pasmo Brzanki, Chełm, Magórę Małastowską. Przy dobrej widoczności również Górę św. Marcina oraz inne okolice, które można dokładniej obserwować z zainstalowanych  na stałe lunet.  Pomocne były również tablice informacyjne, które zawierają informacje o otaczających nas widokach. Dzieci były zachwycone pięknymi widokami. Uśmiechy nie schodziły z buzi uczniom klasy pierwszej, która również wraz z wychowawczynią zdobyła najwyższy taras widokowy. Wspaniałe krajobrazy, pogodę i niezapomniane wrażenia uwieczniliśmy na zdjęciach. Po powrocie do szkoły  grupa  urządziła wspólne ognisko. Tradycyjna upieczona  kiełbaska smakowała wszystkim. Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy na długo zapamiętamy wspólną wycieczkę klasową.